Agerpres: Alexandra Dulgheru a eliminat favorita numărul 9 și s-a calificat în sferturi la BRD Bucharest Open

Alexandra_Dulgheru_Agerpres_Bucharest_Open_2017

Jucătoarea română Alexandra Dulgheru (294 WTA) a eliminat-o, joi seara, în optimi pe favorita numărul 9 a BRD Bucharest Open, rusoaica Ekaterina Alexandrova (92 WTA) și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului dotat cu premii în valoare totală de 226.750 dolari.

Venită din calificări, Dulgheru a reușit surpriza zilei la Arenele BNR, reușind să se impună în trei seturi, 6-4, 4-6, 6-2, la capătul unui meci care s-a încheiat aproape de miezul nopții și care a durat 2 ore și 28 de minute.

În primul set jucătoarea română s-a impus cu 6-4, dar în cel de-al doilea a cedat inițiativa, lăsând-o pe rusoaică la conducerea jocului, care a profitat și l-a adjudecat cu același scor. În decisiv, deși obosită, Dulgheru a găsit puterea de a reveni în meci, profitând și de greșelile neforțate ale Ekaterinei Alexandrova. După aproape 2 ore și jumătate, ea a câștigat prima minge de meci pe care a avut-o și a devenit astfel a treia jucătoare română calificată în sferturile de finală după Ana Bogdan și Irina Begu.

Alexandra Dulgheru și-a adjudecat 5.900 de dolari și 60 de puncte WTA, urmând să evolueze în sferturi împotriva favoritei numărul 3, germana Julia Goerges (45 WTA).